Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble do salonu - fakty i porady

Dobór mebli do salonu nie jest sprawą prostą i to niezależnie od tego, czy chcemy odnowić nasze mieszkanie, czy też staliśmy się właśnie posiadaczami świeżutkiego, nowiutkiego mieszkanka i zaaranżować całą przestrzeń musimy od początku.

Projektując wystrój salonu i wybierając do niego meble i całe wyposażenie wziąć pod uwagę musimy nie tylko nasz gust i styl w jakim chcemy urządzić salą, ale również jego wielkość, nasłonecznienie, kształt pomieszczenia a również nasze możliwości finansowe.

Rozwój branży nieruchomości doprowadził do rozwoju branży meblarskiej, a to z kolei wprowadziło na nasz rynek ogromny wybór i chcąc znaleźć odpowiednie dla nas meble do salonu trzeba odwiedzić wiele sklepów i przeglądnąć wiele stron www, aby wybrać odpowiedni i pasujący nam zestaw. Klasyczne meble pokojowe to zestaw wypoczynkowy, stolik i meblościanka. Style jednak się zmieniają i coraz więcej osób poszukuje rozwiązań bardziej stylowych i nowoczesnych niż klasyczne zestawy.

Dobierając poszczególne elementy zwrócić trzeba uwagę na całość stylu mieszkania lub samego salonu. Jeśli w salonie znajduje się tradycyjny kominek, to nowoczesne meble do salonu, w nieco industrialnym klimacie mogą wyglądać kuriozalnie. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy salon połączony jest z otwartą kuchnią w której umieszczone są nowoczesne meble, a wybrany przez nas zestaw wypoczynkowy będzie w stylu rustykalnym. Aby całość takiego pomieszczenia miała odpowiedni wygląd i tworzyła właściwe wrażenie harmonii spójności zarówno meble do salonu i meble kuchenne czy jadalniane muszą ze sobą korespondować.

Aby poszczególne elementy współgrały, skupić można się na dwóch kwestiach: doborze materiałowym, bądź kolorystycznym. Przykładowo, meble drewniane do salonu pasować będą wtedy, jeśli uzupełnimy je o dodatki wykonane z metalu bądź skóry. Drewno bowiem nie komponuje się z plastikiem i dużymi geometrycznymi wzorami, charakterystycznymi dla stylu Art Deco. Z drugiej strony, jeśli wybraliśmy klasyczne fronty szafek kuchennych, zdobione fornirem bądź szkłem, warto dobrać meble stylowe do salonu, a nie iść w stronę nowoczesności.

Najtrudniejsza jest kwestia doboru mebli do wielkości pomieszczenia. Zbyt mała ich ilość sprawi wrażenie pustoty i braku wykończenia pomieszczenia. Zbyt duża, zajmie przestrzeń i mieszkanie stanie się niewygodne i będzie dawać wrażenie ciągłego bałaganu. W bogatej ofercie jaką mamy obecnie na rynku znaleźć można zarówno meble do małego salonu, jak i wielkich przestrzeni, ale przy ich wyborze warto zwizualizować sobie – na przykład w programie komputerowym - ich ustawienie. Często bowiem sugerujemy się aranżacją przestrzeni wykonaną na potrzeby sklepu, zaś po przewiezieniu mebli do domu, mimo wcześniejszych obliczeń okazuje się że nie „leżą” one tak jak powinny.

Na koniec pamiętajmy – najważniejsze przy doborze mebli jest kwestia naszej wygody i naszego własnego odbioru wizualnego mebli i przestrzeni naszego pokoju czy salonu. W końcu to nie sąsiedzi czy znajomi będą mieszkać w tym mieszkaniu, tylko my.