Meble
Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.Meble tapicerowane - funkcje i materiały
Meble tapicerowane należą do podstawowych elementów wyposażenia każdego wnętrza. Niezależnie od tego czy urządzamy salon, sypialnię czy projektujemy wystrój biura, konieczne będą wygodne krzesła, sofy czy innego rodzaju meble, które umożliwiają komfortowe siedzenie.
Meble tapicerowane spełniają w każdym pomieszczeniu dwie podstawowe funkcje – użytkową i dekoracyjną. Funkcje te są ze sobą nierozerwalnie związane i najlepszym połączeniem jakie można stworzyć, to wybór mebli zarówno wizualnie atrakcyjnych jak i wygodnych w użytkowaniu. Wybierając meble wypoczynkowe tapicerowane zwrócić jako nabywcy musimy więc uwagę nie tylko na rodzaj czy kolor pokrycia, ale również zastosowane w konstrukcji szkieletu i wyściółki materiały. Na rynku, wybór mebli tapicerowanych jest ogromny a liczne pracownie rzemieślnicze umożliwiają również tapicerowanie na zlecenie – czyli wymianę pokrycia w razie jego zniszczenia lub chęci odświeżenia wyglądu mebla, bądź poprawy jego komfortu.
Do tapicerowania wykorzystuje się trzy podstawowe rodzaje materiałów: tekstylia, skórę oraz maty Lloyd. Meblami o najwyższych funkcjach dekoracyjnych są meble tapicerowane skórzane. Tego typu pokrycie jest eleganckie i kreuje nie tylko przyjazną, ale również stylową atmosferę pomieszczenia. Skórą tapiceruje się nie tylko sofy, ale również fotele i krzesła biurowe – często wykorzystywane w gabinetach i biurach, dla osób pracujących na stanowiskach managerskich. Można powiedzieć, że w niektórych firmach symbolem statusu managera są właśnie posiadane przez niego w gabinecie skórzane meble tapicerowane. Sofy i kanapy ze skóry, swoje miejsce najczęściej znajdują w mieszkaniach, rzadko pojawiając się w przestrzeniach biurowych.
Maty Lloyd i plecionki z tworzyw sztucznych to pokrycie wykorzystywane najczęściej w przypadku mebli ogrodowych. Bywa że meble kuchenne – takie jak krzesła i fronty szafek również wykorzystują to tworzywo.
Najpopularniejszym materiałem są tekstylia i z nich głównie wykonuje się meble tapicerowane. Cena takich mebli uzależniona jest zarówno od rodzaju pokrycia jak i wkładu oraz zastosowanej w meblach techniki. Siłę obciążenia w meblach tapicerowanych mogą bowiem przejmować sprężyny, pianki poliuretanowe, włókniny i kulki silikonowe, a w chałupniczej produkcji mebli tapicerowanych nawet stare rajstopy lub odzież.
Od zastosowanego materiału, zależy poziom komfortu jaki będą mieć meble tapicerowane. Narożniki, wersalki czy sofy tapicerowane, niezależnie od wykorzystanego wkładu, co jakiś czas wymagać będą zmiany pokrycia. Wynika to zarówno z tego iż materiał wewnętrzny ulega zużyciu, pokrycie może się wytrzeć, a dodatkowo, zmieniające się wzornictwo sprawia, że meble tapicerowane nowoczesne po jakimś czasie zaczynają być przestarzałe i chcąc mieć modne mieszkanie, trzeba zmienić ich wygląd. Tapicerowanie pozwala zaś zrobić to niższym kosztem, niż wynosiłby zakup nowych mebli.
Popularne typy mebli
- Kuchenne
- Biurowe
- Łazienkowe
- Ogrodowe
- Pokojowe
- Tapicerowane
- Dziecięce
- Młodzieżowe
- Wypoczynkowe
- Sosnowe
- Do sypialni
- Kolonialne
- Stylowe
- Do salonu
- Holenderskie
- Metalowe
- Sklepowe
- Skórzane
- Drewniane
- Na wymiar