Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble kolonialne - nowa moda w aranżacji

Po okresie kryzysu i konieczności kupowania takich mebli, jakie aktualnie były dostępne w sklepach, przeżywamy teraz okres rozkwitu sztuki aranżacji wnętrz i zachwytu nowinkami z zachodu i stylami, które do niedawna nie były w Polsce dostępne. Do tej kategorii należą niewątpliwe meble kolonialne.

Ich popularność zasadza się na kilku charakterystycznych cechach, które decydują o ich wyjątkowości jak również użyteczności. Przede wszystkim, są meble kolonialne stylowe. Nadają każdemu wnętrzu niepowtarzalny, charakterystyczny klimat wzmocniony dodatkowo przez to, że praktycznie nie ma możliwości aby spotkać dwa identyczne egzemplarze. Dlaczego? Otóż są to meble wykonywane ręcznie. Dzięki temu, każdy element nieco różni się od siebie i trudno spotkać dwie identyczne sztuki. Zwłaszcza w aspekcie tego, że meble kolonialne są przecież importowane z reguły w niewielkich ilościach. To sprawia, że niezwykle rzadko może zdarzyć się, że jeden sklep meble kolonialne będzie miał do siebie podobne. Najczęściej sprowadza się meble kolonialne w pojedynczych egzemplarzach. Kolejną siłą tego rodzaju mebli jest ich wysoka trwałość. Wykonywane ręcznie z litych kawałków drewna egzotycznego, w Polskich warunkach radzą sobie świetnie. Indyjskie meble kolonialne wykonuje się z takiego drewna jak teak, palisander, mahoń, akacja, shesham. Są to wytrzymałe na zmiany temperatury gatunki, odporne na wilgoć, które nie rozsychają się łatwo i nie wymagają woskowania. Dzięki tym cechom mogą przetrwać lata. Nic więc dziwnego, że często można trafić na ciekawe używane meble kolonialne. Po kilku latach, nawet najpiękniejszy wystrój mieszkania może się znudzić. A wtedy, wyprzedaż mebli jest wspaniałą okazją dla innych miłośników orientu, aby doposażyć własne mieszkanie.

Najbardziej popularne i poszukiwane przez klientów meble kolonialne to meble do sypialni i salonów: komody, łóżka, stoły i półki. Zarówno naturalne, jak i bogato zdobione. Charakterystyczną cechą mebli z Indii czy Pakistanu jest łączenie struktury drewna z tekstyliami. Często ma meble kolonialne sklep z indyjską odzieżą bądź biżuterią, bo to właśnie charakterystyczne dla tego regionu świata stroje i tekstylia wspaniale komponują się z meblami indyjskimi. Na szczęście nie trzeba nosić sari, aby móc cenić meble orientalne i dekorować nimi własne mieszkanie.