Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble wypoczynkowe - fakty i porady

Urządzając salon nie można zapomnieć o komplecie mebli wypoczynkowych. Niezależnie od tego czy masz salon jest osobnym pomieszczeniem służącym do dziennego spędzania czasu, czy też połączonym z kuchnią, niewielkim pokojem musimy mieć przestrzeń do oglądania telewizji, przyjmowania gości czy spędzania miłych, cichych wieczorów przy książce i kominku. Meble wypoczynkowe to nie tylko klasyczne dwa fotele i kanapa, ale różnorodne zestawy w różnych konfiguracjach.

Najprostszym zestawem jest 2+1+1, czyli wspomniana wyżej kanapa z dwoma fotelami. Zestaw taki nadaje się nawet do niewielkich pomieszczeń. Najczęściej tego typu meble wypoczynkowe sofy i kanapy mają rozkładane, umożliwiające spanie. Inną opcją, przy nieco większym mieszkaniu jest 3+2+1, czyli duża kanapa, sofa i fotel. Tego typu zestawy wypoczynkowe są wygodne i obszerne, choć elementem rozkładanym jest najczęściej jedynie największa sofa.

Po latach zapomnienia do łask w zestawach wracają narożniki. Tradycyjne meble wypoczynkowe, narożnik mają wyposażony w funkcje spania, a zakres wielkości można dobrać praktycznie dowolny. Dla nowatorsko rozwiązanych pomieszczeń są też dostępne nowoczesne meble wypoczynkowe, w których sofy mogą przyjmować nietypowe formy – np. półkola.

Pod względem pokrycia, wyróżniamy meble wypoczynkowe tapicerowane oraz skórzane. Tapicerki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, a przy wyborze warto kierować się ich trwałością i oczywiście kolorem pasującym do wystroju pozostałej części salonu. Meble wypoczynkowe skórzane, należą zaś do najbardziej eleganckich zestawów i nadają każdemu pokojowi dziennemu wyrazu szlachetności i klasy. Są to jednak zestawy przeznaczone dla najzamożniejszych nabywców (pomijając skórzane meble wypoczynkowe używane, holenderskiej bądź włoskiej produkcji, które można kupić nierzadko w cenach porównywalnych do mebli tapicerowanych).

Na ryku dostępnych jest wiele rozwiązań kompletów a prawie każdy producent mebli wypoczynkowych w swojej ofercie szeroką gamę kolorystyczną obić. Z reguły można również zlecić dowolne tapicerowanie z dostarczonego materiału. Co do ceny zestawów, nie ma reguły, są bowiem na rynku dostępne tanie meble wypoczynkowe w cenie do 2 tys. złotych, jak i ekskluzywne, luksusowe zestawy, kryte np. skórą strusia, bądź wykańczane hebanem, kosztujące nierzadko tyle, co nowoczesny samochód.