Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble pokojowe – standard elegancki i „studencki”

Stylistyka mebli pokojowych jest na tyle dynamiczna i różnorodna, że ciężko wskazać aktualne trendy czy standardy w jakich urządza się mieszkania. Oczywiście, w danych okresach panowała określona moda, związana bądź to z funkcjonalnością poszczególnych mebli, bądź możliwościami nabywczymi społeczeństwa – w obecnych czasach jest jednak już trudno wyróżnić jeden czy dwa dominujące nurty w jakich utrzymują się meble pokojowe. Systemowe sposoby projektowania mebli spowodowały również że w jednej linii zaprojektowanych mebli, znaleźć mogą się tak różne elementy, że dwa złożone z tej samej linii zestawy, będą do siebie zupełnie niepodobne.

Znacznie prościej jest wskazać dominujące standardy, bądź te rozwiązanie które są passe, czyli – innymi słowy – niemodne meble pokojowe. Szafy czy meblościanki wychodziły z użytku powoli, ale zasadniczo można stwierdzić, że dziś nie funkcjonują już jako popularne meble pokojowe. Szafy wolimy budować w zabudowie, a zamiast meblościanek wykorzystywać pojedyncze meble wolnostojące, które pozwalają na tworzenie własnych kompozycji. Taki układ pozwala też na bardziej płynną aranżację przestrzeni, jako że meble pokojowe mogą zostać rozstawione po całym pomieszczeniu, nie zaś jak w meblościankach, zajmować całą, najdłuższą ścianę.

Meblościanki jednak nie zniknęły z użytku całkowicie. Nadal spotyka się w mieszkaniach o tzw. studenckim standardzie. Dla studentów, meble pokojowe nie mają ż tak wielkiego znaczenia. A nawet jeśli mają na lepsze meble pokojowe i tak ich z reguły nie stać- zwłaszcza w wynajmowanym mieszkaniu. Dlatego osoby przeznaczające mieszkanie pod wynajem traktują je nieco jak składowisko rupieci, wrzucając tam wszelkie niepotrzebne, bądź mało atrakcyjne akcesoria i meble pokojowe. Ceny wynajmu dawniej były związane właśnie z poziomem umeblowania mieszkania. Obecnie, niezależnie od tego czy meble pokojowe w mieszkaniu mają standard studencki czy elegancki, cena wynajmu jest i tak wysoka.

Wracając jednak do mebli, nie zaś do studentów, przyznać trzeba, że oferta na meble do pokoju, jaką mają obecnie sklepy meblowe jest przytłaczająco aż szeroka. Praktycznie też nie ma takiego modelu mebla którego nie można by było kupić, a jedynym ograniczeniem nabywcy są fundusze.

Chcąc kupić tanie meble pokojowe – do urządzenia mieszkania które może mieć nieco niższy niż apartamentowo – luksusowy standard, warto przeglądać ogłoszenia typu „sprzedam meble pokojowe”, bądź obserwować aukcje internetowe. Meble pokojowe używane, nierzadko są w bardzo dobrym stanie, a sprzedawane są jedynie dlatego że zmieniła się moda, bądź znudziły się poprzednim właścicielom. Czasem trafić można na prawdziwą okazję.