Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble sosnowe i ich pielęgnacja

Meble sosnowe należą – obok mebli dębowych – do najczęściej kupowanych oraz zamawianych rodzajów mebli. Decydując się bowiem na meble drewniane wykonane z litego drewna chcemy czuć i widzieć ich naturalność, a sosna – jej jasna barwa drewna, oraz szczególnie mocno widoczne słoje tworzą właśnie takie wrażenie naturalności.

Sosnowe meble nadają się poza tym do każdego wnętrza. Niezależnie od jego przeznaczenia, wykorzystanej kolorystyki czy oświetlenia i choć najczęściej decydujemy się na naturalne meble sosnowe z zachowaniem koloru drewna, to również meble sosnowe bejcowane wyglądają pięknie i tworzą ciepły, nieco rustykalny klimat.

Decydując się na meble sosnowe, warto dowiedzieć się nieco więcej o ich pielęgnacji, tak aby mogły nam one długo służyć i w każdym momencie wyglądały dobrze. Z reguły, prawie każdy producent mebli sosnowych sprzedaje je w stanie surowym. Oznacza to konieczność zabezpieczenia drewna przez działaniem szkodliwych czynników i zwiększenia jego odporności na zabrudzenia. Meble drewniane sosnowe zabezpieczyć możemy na kilka sposobów, z których najpopularniejsze jest lakierowanie, bejcowanie i woskowanie.

Lakierownie pozwala zachować naturalny kolor drewna. Jeśli chcemy aby nasze sypialniane bądź kuchenne meble sosnowe miały zupełnie naturalny kolor, wybierzmy lakier matowy. Jeśli wolimy mocniejsze zabezpieczenie – błyszczący. Innym sposobem jest bejcowanie. Różnorodne kolory bejcy pozwalają na zmianę koloru mebla , przy jednoczesnych zachowaniu charakterystycznych słojów sosnowych mebli. Kolor dobieramy oczywiście do pozostałych elementów wyposażenia.

Woskowanie dodaje sośnie szlachetności. Woskiem zabezpieczać można praktycznie każde meble sosnowe: szafy, łóżka, stoły, niezależnie od tego czy były wcześniej woskowane czy nie. Sklepy z meblami sosnowymi mają z reguły spory wybór wosków do pielęgnacji drewna, z których niektóre mają właściwości pozwalające na nadanie meblom delikatnej patyny. Regularna pielęgnacja zapewni nam piękne i trwałe meble, sosna bowiem jest materiałem dość łatwym w pielęgnacji i długo zachowującym właściwą wilgotność – przez co nie ulega szybkiemu rozsychaniu.

Przy zakupie zarówno środków do pielęgnacji, jak i samych mebli warto pamiętać, że meble sosnowe ceny mają zróżnicowane, a jako że meble te (czy to gotowe, czy też meble sosnowe na wymiar) nie należą do najtańszych, warto sprawdzić kilka możliwości.