Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble kuchenne - fakty i porady

Meble kuchenne można nabyć gotowe, bądź zdecydować się na meble na zamówienie. Każda opcja ma swoje zalety. Przy gotowych zestawach od razu wiadomo jak będzie wyglądać kuchnia oraz jak będą dobrane poszczególne elementy. Gotowa kuchnia to też szybkość realizacji i możliwość zakupienia nietypowych zestawów kuchennych, które nie są wykonywane na zamówienie. Meble kuchenne nowoczesne, wykonywane z niestandardowych materiałów – jak metal czy ceramiczne wykończenia, dostępne są w zasadzie jedynie w postaci gotowych zestawów, w których dobierać można niekiedy poszczególne elementy, ale na zmianę wymiarów szafki miejsca nie ma. Zaletą gotowych mebli są całe zestawy dopasowane stylowo i kolorystycznie: meble kuchenne, akcesoria dodatkowe i elementy do jadalni.

Jeśli jednak wśród gotowych zestawów nie ma niczego odpowiedniego, wybrać można przygotowywane na zamówienie meble kuchenne. Projekty takie wraz z wykonawstwem oferuje spora liczba zarówno dużych, jak i niewielkich zakładów stolarskich i firm.

Jak zatem wygląda cały proces który zaczyna się od tego, że podejmujemy decyzję iż chcemy mieć nowe meble kuchenne? Produkcja mebli kuchennych jest wprawdzie najczęściej zautomatyzowana (pomijając te firmy, które wykonują ekskluzywne meble kuchenne na zamówienie w pojedynczych egzemplarzach), ale meble projektowane są w systemach modułowych, co oznacza możliwość złożenia zupełnie indywidualnego zestawu z dostępnych modeli szafek. Samych systemów zabudowy jest bardzo wiele, podobnie jak systemów wyposażenia szafek kuchennych – szafki na prowadnicach, obrotowe kosze, schowki na stolnice i inne akcesoria – te wszystkie detale również trzeba wybrać. Najpierw więc znaleźć trzeba wykonawcę. Meble kuchenne na zamówienie wymagają realizacji projektu, który niestety kosztuje – z reguły firmy projektujące meble kuchenne pobierają opłatę już za sam projekt, przy czym nie ma konieczności realizacji projektu w danej firmie. Spotkać można również firmy, które w przypadku nie złożenia zamówienia na meble kuchenne, obciążają zamawiającego kosztami, lecz w przypadku kiedy klient zdecyduje się na skorzystanie z ich oferty, projekt dostaje się gratis. Firm, które wykonują tego typu projekty jest tak wiele, że trudno spodziewać się aby miały meble kuchenne cennik spójny i jednolity. Tak naprawdę cena zależy nie tylko od rozległości projektu czy materiałów, ale również od firmy która zostanie wybrana, warto więc przeprowadzić małe rozpoznanie w terenie.

Meble kuchenne na wymiar zamówić można z montażem lub bez. Często klienci, którym zależy na tym aby kupić tanie meble kuchenne, decydują się na samodzielny montaż. Zdarza się jednak że już przy montażu niektóre szafki wymagają poprawy i przy samodzielnym poprawianiu kątów traci się na nie gwarancje. Poza tym, bez doświadczeń remontowo budowlanych warto zapłacić te dodatkowe kilkaset złotych – nerwy są więcej warte, a montaż szafek tylko wygląda banalnie, w rzeczywistości to długi i męczący proces.