Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble ogrodowe drewniane, gięte i metalowe - fakty i porady

Na to jak prezentował będzie się nasz ogród meble ogrodowe mają znaczący wpływ i obok roślinności i jej układu, są bodaj najważniejszym elementem ogrodowego wystroju. Na szczęście, wybór mebli ogrodowych jest obecnie ogromny, a ich cena na tyle zróżnicowana, że każdy może wybrać odpowiedni dla siebie zestaw – zarówno w zakresie materiału, z którego wykonane będą meble, jak i rodzaju ogrodowych gadżetów meblowych. Przy małej powierzchni ogrodu, najczęściej kupuje się jedynie krzesła i stoły ogrodowe. Przy dużych, obszernych ogrodach, można pokusić się juz o ławki, huśtawki a nawet wolnostojące altany ogrodowe.

Najtańsze, najbardziej popularne i jednocześnie najmniej atrakcyjne są meble ogrodowe plastikowe. Poza z reguły widoczną banalnością tych mebli, mają jednak meble ogrodowe z plastiku kilka ważnych zalet – są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i można łatwo składować je poza sezonem, dzięki sztaplowaniu. Niestety, jak na meble ogrodowe krzesła z plastiku są również najmniej wygodne i wymagają zastosowania poduszek.

Poza plastikiem, inną możliwością są drewniane meble ogrodowe. Tutaj jednak zwracać trzeba szczególną uwagę na gatunek drewna z którego zostały wykonane. Drewno egzotyczne (np. palisander bądź teak) ma wysoką odporność na wilgoć, nie przeszkadza więc takim meblom nawet letni deszczyk raz na czas. Meble ogrodowe z polskich gatunków drewna, trzeba dodatkowo pielęgnować i chować przed deszczem. (Szczególnego rodzaju meble ogrodowe – altany czy drewniane huśtawki, trzeba dodatkowo zabezpieczać regularnym woskowaniem).

Nową modą wśród mebli do ogrodu są kute meble ogrodowe. Ciężkie, stylowe, nierzadko wykańczane drewnem wyglądają elegancko, okazale i interesująco. Zwłaszcza jeśli są wykonywane na zamówienie. Metalowe meble ogrodowe najczęściej wykonywane są z żeliwa. Wprawdzie spotyka się też meble aluminiowe- te jednak bardziej spełniają funkcję dodatkowych miejsc siedzących na ogrodach działkowych czy w przypadku posiadania altany.

Do ogrodów, które urządzane są w stylu rustykalnym i stylizowane na wiejskie sioło, najbardziej pasują meble gięte. Bambus i wiklina to najczęściej wykorzystywane materiały, choć spotkać można również tworzywa sztuczne stylizowane na wiklinę. Dzięki zastosowaniu takich materiałów, meble ogrodowe z wikliny ( a raczej sztucznej imitacji wikliny) nie niszczą się tak szybko. Niestety, jak na meble ogrodowe, cena pseudo – wiklinowych czy bambusowych mebli jest dość wysoka.