Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble drewniane - fakty i porady

Meble drewniane na każdą okazję

Drewno jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są meble, a jego zalety jednoznacznie wskazują, że pozycja drewna jako króla przemysłu meblarskiego jest niezachwiana. Z drewna można wykonać meble do praktycznie każdego pomieszczenia i każdej działalności. Są więc drewniane meble pokojowe, kuchenne, sypialnie, ogrodowe, biurowe czy meble sklepowe, magazynowe i.t.p. Skąd taka popularność drewna?

Przede wszystkim, meble drewniane charakteryzują się trwałością, są przyjazne człowiekowi (jako produkt naturalny) i kreują w pomieszczeniu stylową atmosferę. Ponadto duża plastyczność drewna pozwala na zabawę z formą i stylem mebli. Niezależnie więc czy wybierzemy nowoczesne meble drewniane, czy też styl klasyczny, zawsze będą wyglądać atrakcyjnie. Drewno jest ładne i bezpieczne. Dlatego z wszystkich rodzajów mebli jakie można wybrać do dziecięcego pokoju, to właśnie meble dziecięce drewniane są najpopularniejsze – nie spowodują alergii i są utrzymują pokojową temperaturę.

Jakie gatunki drewna wykorzystuje się do produkcji mebli?

Praktycznie nie ma w tym zakresie ograniczeń. W zależności od tego jakie jest przeznaczenie mebli oraz w jakim stylu mają być wykonane wykorzystuje się różnego rodzaju gatunki. Kupując meble ogrodowe drewniane dobrze wybrać gatunki egzotyczne (drewno teakowe) które ma zwiększoną odporność na wilgoć i nie rozsycha się zbyt szybko. Drewniane meble pokojowe wykonuje się praktycznie z każdego drewna – od wiśni i jabłoni, po akację azjatycką czy mango. Jeśli marzą się nam meble kuchenne drewniane warto wybrać takie gatunki drewna i taki kolor który nie będzie się przebarwiał pod wpływem wilgoci i cząsteczek tłuszczu unoszących się w powietrzu.

Od czego zależy jakość mebli z drewna?

Przede wszystkim od gatunku wykorzystanego drewna, sposobu jego przygotowania do produkcji oraz wykonania poszczególnego egzemplarza mebla. Wszystkie meble drewniane wymagają też regularnej pielęgnacji. Meble czyści się specjalnymi środkami z dodatkiem wosku pszczelego bądź chemicznych środków natłuszczająco – nabłyszczających. Dobre efekty przynosi również regularne woskowanie. Wszystkie meble drewniane: komody, szafy, ramy łóżek czy stoły warto regularnie woskować i polerować by zarówno zachowały naturalny, piękny kolor jak i nie następował proces rozsychania.