Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble metalowe - fakty i porady

Meble metalowe, dawniej używane głównie w formie regałów biurowych czy mebli warsztatowych, zaczynają przeżywać prawdziwy renesans. Nowe materiały, technologie a także możliwości dekoracyjne sprawiły, że z cienia, meble metalowe mogły wyjść na salony.

Nadal oczywiście najpopularniejszymi miejscami dla których projektuje się i wykonuje meble metalowe są magazyny i centra dystrybucyjne, ale powoli, z mebli aluminiowych czy stalowych zaczynają korzystać sklepy, a także wykorzystuje się je w domowym zaciszu (zwłaszcza przy tworzeniu industrialnych koncepcji przestrzeni). Meble sklepowe metalowe najczęściej znajdują zastosowanie w wielkopowierzchniowych sklepach kanału nowoczesnego sprzedaży (hipermarkety) ale często również spotyka się je w mniejszych sklepach różnych branż. Często, są to również meble biurowe (zwłaszcza regały czy szafy na dokumenty.

Najważniejszy jest jednak rozwój branży meblarskiej w kierunku wejścia na rynek mebli użytkowych mieszkalnych. Rozwijające się kowalstwo artystyczne doprowadziło również do tego, że popularne stały się meble metalowe kute. Najczęściej stosowane jako meble do ogrodu, od kilku lat cieszą się niezmienną popularnością. Dlaczego? Otóż meble ogrodowe metalowe, mają nad drewnianymi czy plastikowymi meblami sporą przewagę. Po pierwsze nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji (jak meble drewniane), są niebywale odporne na warunki atmosferyczne (czego nie można powiedzieć ani o meblach drewnianych ani tapicerowanych) i są estetyczne i ciekawe aranżacyjnie (w odróżnieniu do mało atrakcyjnych mebli plastikowych). Te trzy główne powody sprawiają, że wykonane ze stali czy żeliwa meble, miały szanse opuścić garaże i piwnice, gdzie służyły głównie jako meble warsztatowe i po delikatnym, artystycznym liftingu zaczęły być wykorzystywane w domu. Nie tylko zresztą w ogrodzie, ale również w innych pomieszczeniach. Kowalstwo artystyczne pozwala bowiem również na to aby stworzyć atrakcyjne meble do sypialni czy gabinetu. Oczywiście, kute meble metalowe, to nie są tanie meble i nie każdy może sobie pozwolić na zakup ręcznie wykonywanych stelaży do łóżek, czy zdobień na firmowym biurku. Trzeba jednak zwrócić uwagę też na to, że meble gabinetowe i wystrój biura reprezentują firmę w równie dużym stopniu, co jego pracownicy, warto więc czasem zainwestować.