Meble

Praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Meble młodzieżowe - niełatwe wybory aranżacyjne

Urządzenie pokoju dla nastolatka jest bodaj najtrudniejszym zadaniem które może stanąć przez architektem wnętrz. Różnorodność gustów i młodzieży oraz łatwość z jaką zmieniają zdanie sprawia, że stworzenie idealnej przestrzeni, która zachwyci kilkunastolatka praktycznie graniczy z cudem. Rodzice, urządzając pokój dla dorastających dzieci nie powinni jednak unikać z nimi rozmów na temat wyglądu ich pokoju i podejmować decyzji samodzielnie. To jakie meble młodzieżowe zostaną zakupione, jakie kolory wykorzystane i jak będzie wyglądało całe pomieszczenie powinno być konsultowane z dzieckiem – w końcu to ono będzie mieszkać w pokoju, zapraszać znajomych i dobrze byłoby aby czuło się we własnej przestrzeni dobrze.

Producenci mebli dobrze wiedzą jak trudnym klientem jest młodzież. Dlatego też meble młodzieżowe: biurka, stoły, szafki projektowane są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz wielu formach, aby każdy nastolatek mógł wybrać coś, co będzie mu odpowiadać.

Trudność w doborze mebli do pokoju nastolatka wiąże się również z tym, że najczęściej meble młodzieżowe nie należą do jego najbliższego zainteresowania. Dziecko wiec jednocześnie chce mieć własny, atrakcyjny pokój, ale niekoniecznie chce spędzać godziny w sklepach meblowych. Dla rodziców są to więc niełatwe wybory aranżacyjne – czy wybrać dziecku nowoczesne meble młodzieżowe, mimo iż nie pasują do reszty mieszkania, czy może kupić jakieś tanie meble młodzieżowe – w końcu i tak z nich wyrośnie. Czy przykładać dużą wagę do wyglądu ścian, skoro istnieje ryzyko że zaraz i tak pokryją się plakatami idoli i wreszcie – jak pogodzić oczekiwania dwojga dzieci, jeśli mają mieć wspólny pokój. Dodatkowy problem pojawia się jeszcze w kontekście labilności emocjonalnej nastolatka, który często zmienia zarówno gusta jak i zdanie. Aby uniknąć zarówno narzekania dzieci jak i nadmiernych kosztów wielu rodziców decyduje się więc na to aby kupić meble młodzieżowe używane. W przypadku konieczności ich wymiany, czy przemalowania (bo córka życzy sobie zmienić tonację kolorystyczną pokoju) jest takich mebli mniej „szkoda” niż gdyby rodzice zakupili kosztowne, włoskie meble młodzieżowe, czy zainwestowali w meble młodzieżowe na zamówienie.

Na pewno zanim pojawi się pomysł urządzania pokoju dorastającego nastolatka, warto przedyskutować z nim ten pomysł, zanim podejmie się jakiekolwiek kroki i kupi meble. Temat rozmowy powinie obejmować potrzeby dziecka, jego fantazje na temat pokoju, pomysły a nawet dobór kolorystyczny ścian i mebli.